Debata "Polak na unijnym rynku pracy"

15 maja 2014r. uczniowie klasy 2b naszego Liceum wraz z opiekunem p. Agnieszką Skoczeń wzięli udział w debacie „Polak na unijnym rynku pracy. Jak emigracja zarobkowa wpływa na życie i kondycję materialną małopolskich rodzin?”.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Łukasiewicza z Krakowa. Gospodarzem debaty był Burmistrz Gminy i Miasta Miechów p. Dariusz Marczewski. W dyskusji uczestniczył także Starosta miechowski p. Marian Gamrat oraz przedstawiciele Starostwa, Urzędu Miasta i Gminy Miechów, Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Prezentacja przygotowana przez ekspertów Instytutu Łukasiewicza obejmowała różne zagadnienia związane z emigracją zarobkową m.in.: statystyczny profil emigranta, główne kierunki wyjazdów, korzyści i zagrożenia płynące z pracy poza granicami Polski. W trakcie dyskusji padały pytania o to, czy jesteśmy w stanie stworzyć takie warunki, żeby młodzi ludzie chcieli wrócić do kraju i jak zachęcać do powrotu. Uczniowie naszej szkoły byli zainteresowani konkretnymi wskazówkami dotyczącymi ich przyszłej drogi zawodowej. Klaudia Zbień zapytała jaki zawód trzeba zdobyć, żeby mieć pracę po studiach. Uczestnicy debaty odpowiadali zgodnie, że w żadnym zawodzie nie ma gwarancji zatrudnienia, natomiast są pewne tendencje na rynku pracy, które należy uważnie śledzić. Przede wszystkim warto rozwijać swoje zainteresowania, być dobrym fachowcem i kształcić się ustawicznie.