DOBRE IMIĘ NASZEJ SZKOŁY – IMIĘ TADEUSZA KOŚCIUSZKI

Napoleon nazwał go „bohaterem północy”, caryca Katarzyna „bestią”, George Byron w wierszu „The Age of Bronze” napisał: „Kościuszko – to dźwięk, który przeraża ucho tyrana”. Dla nas Kościuszko – to dźwięk, który kojarzy się także z miejscem nauki i pracy. W związku z 200. rocznicą śmierci tego wielkiego Polaka uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Skoczeń, Ewy Wesołowskiej, Joanny Uchto, Przemysława Skocznia, przygotowali spektakl, w którym zaprezentowali kilka scen z życia Patrona Szkoły. Inscenizacja była poprzedzoną sondą (w postaci krótkiego filmiku w reż. [b]Laury Strycharz[/b] z kl. 3c), uczniowie naszej szkoły odpowiadali w niej na pytanie: Czego chcieliby się dowiedzieć na temat życia Tadeusza Kościuszki. Dzięki odbytej „podróży w czasie” żadne pytanie nie zostało pozostawione bez odpowiedzi. „O sobie samym do potomności” opowiadał [b]Filip Mikołajczyk[/b] vel Tadeusz Kościuszko (uczeń z kl. 1a). Następnie losy naszego bohatera narodowego wspominali kolejno: strażnik ze Szkoły Rycerskiej ([b]Maksymilian Gil[/b] – z kl. 1a), narzeczona Ludwika Sosnowska ([b]Julia Mrówka[/b] – z kl. 1b), gen. Jerzy Waszyngton ([b]Tomasz Florek[/b] z kl. 1a), król Polski St. August Poniatowski ( [b]Kamil Kupczyk[/b] z kl. 1b), mieszczka krakowska ([b]Karolina Szaleniec[/b] z kl. 2b), Wojciech Bartosz ([b]Eryk Grądkiewicz[/b] z kl. 2b), gen. Karol Sierakowski ([b]Kamil Nawrot[/b] z kl. 1a), car Paweł I ([b]Szymon Rolka[/b] z kl. 1a), Thomas Jefferson ([b]Dominik Grządziel[/b] z kl. 1a). Zaproszonych, wyżej wymienionych gości anonsował Ordynans – [b]Szymon Madej[/b] z kl. 1d. Ponadto dostarczył on także wrażeń wokalnych wyśpiewując kolejne strofy niezwykle wymagającego utworu autorstwa Jacka Kaczmarskiego pt. „Ostatnia mapa Polski”. Oprócz tego utworu na liście muzycznej znalazły się także piosenki: „Dalej chłopcy, dalej żywo…” i „Bartoszu, Bartoszu” w wykonaniu uczniów kl. 1d : [b]Adriana Dońca[/b], [b]Damiana Grzywny[/b], [b]Kamila Pigulaka[/b], [b]Marcina Słoty[/b], [b]Igora Szarka[/b], [b]Jakuba Szredera[/b] przy akompaniamencie [b]Mateusza Wawrzenia[/b] z kl. 2d. Innym razem w tle usłyszeć można było dźwięki gitar (duet [b]Justyny Smagały[/b] z kl. 2 b i [b]Jakuba Szredera[/b]) i pięknego poloneza M.K. Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” w wykonaniu [b]Oliwii Oleksy[/b] z kl. 1a. Oprawą wydarzenia zajęła się [b]Agnieszka Piekarska[/b] z kl. 1 b. Kostiumologiem została p. Joanna Jastrząb.
Wczorajszym wydarzeniem kończymy Rok Obchodów Kościuszkowskich w naszej szkole (do tej pory miały miejsce takie wydarzenia jak: Lekcja Historii w Pałacu Prezydenckim, Zlot szkół im. Tadeusza Kościuszki, gra terenowa „Śladami Tadeusza Kościuszki w Krakowie”, uroczysta Msza Święta w Katedrze Wawelskiej z udziałem Prezydenta RP, Piknik Integracyjny dla klas pierwszych naszego LO na polach racławickich, wyjazd do Wrocławia i zwiedzanie Panoramy Racławickiej). Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym. Miejmy nadzieję, że wczoraj Tadeusz Kościuszko został na nowo odkryty.

Relacja zdjęciowa: Agnieszka Skoczeń