13 2
13 2

Dopiero byli uczniami gimnazjum, a już są absolwentami szkoły średniej! Historia młodzieży z lat 2019-2022 we 12 wersach (no może w kilkudziesięciu) prozą… dobiega końca.

Dzisiaj odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych.

Pan dyrektor Krzysztof Gajos dokonał podsumowania osiągnięć w różnych dziedzinach. Wręczał dyplomy uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce, mieli 100% frekwencję. Były też wyróżnienia dla sportowców i uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w różnych szkolnych przedsięwzięciach – tym przyznano statuetki (tzw. „Tadeusze”). Pan dyrektor podziękował za pracę wszystkim nauczycielom, wychowawcom a także członkom Szkolnej Rady Rodziców.

Następnie zabrał głos pan Leonard Mazur, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, który pogratulował uczniom wyników w nauce i innych sukcesów, a także podsumował ostatni, trudny, ale i owocny czas dla powiatowej oświaty.

Ważnym punktem uroczystości było ogłoszenie, iż laureatem nagrody im. pani prof. Bronisławy Terleckiej został uczeń klasy 2 d Maciej Kmera.

Członkini Samorządu Szkolnego Amelia Żabicka złożyła maturzystom życzenia, do których dołączyli się pierwszoklasiści, ci wręczali swoim starszym kolegom słodki upominek (taki dobrze komponujący się z napojem, „który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu, zapach moki i gęstość miodowego płynu”).

Opiekunki Samorządu Szkolnego Ewa Wesołowska i Joanna Uchto przedstawiły młodzieży historię ich pobytu w szkole ( i nie tylko) we 12 księgach, prezentujemy ją poniżej: Pan Tadeusz, czyli ostatni rocznik gimnazjum. Historia młodzieży z lat 2019-2022 we 12 wersach (no może w kilkudziesięciu) prozą…Liceum! Ty miejsce moje, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił…Można by zacząć opowieść nt. Waszej szkolnej historii w liceum w ten sposób: Był 2 września 2019 r. kiedy pojawialiście się w naszej szkole – w okolicznościach nietypowych i wyjątkowych tzw. podwójny rocznik zasługiwał na dwie litery, przyszli absolwenci szkół gimnazjalnych i podstawowych. Ci pierwsi do klas: 1 Ag, 1 Bg, 1 Cg, 1 Dg… Młodzi, rozentuzjazmowani, nieco onieśmieleni, szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości.

Księga I: Gospodarstwo: Gospodarzami klas zostali kolejno: Barbara Zaich, Witold Borucki, Katarzyna Malepsza, Dorota Idzik. Każda klasa organizowała swoją przestrzeń Soplicowa w salach: 10, 55, świetlicy, 47.Był taki czas kiedy „nasze dusze utęsknione” przenieśliśmy do tych pagórków Discorda i do tych łąk Teamsów, gdzie nie było ani „gryki jak śnieg białej” ani „bursztynowego świerzopu”.

Księga II: Zamek: W każdej klasie istniał zapewne jakiś Gerwazy, który znał szereg opowieści nt. przeszłości przodków uczących się w liceum i przekazując je słuchaczom wpływał na ich emocje. Rodziły się zatem różne historie, jak chociażby ta o Jaskini Lwa w sali 52 (rym kompletnie niezamierzony).

Księga III: Umizgi

Skoro o emocjach mowa… ileż przyjaźni powstało w czasach Waszej nauki w liceum, ileż zauroczeń zaistniało, a ile sympatii przetrwało to już najlepiej Wy wiecie.

Księga IV: Dyplomatyka i łowy

Tytuł tej księgi może mieć bardzo wiele znaczeń. Dyplomatami bywali zwykle Ci, którzy usiłowali przełożyć sprawdzian, prosić o skrócenie lekcji etc. Łowcami -nauczyciele (wyławiali talenty i tych nieprzygotowanych) i uczniowie – ubiegano się o różne trofea (tu mam na myśli wyzwania sportowe i oczywiście naukowe), metaforyczna „gruba zwierzyna” to np. upragniony indeks AGH, czy pierwsze miejsca w konkursach przedmiotowych – a bardziej prozaiczne kwestie to miejsce w ostatniej ławce bądź ostatnia kanapka w szkolnym sklepiku.

Księga V: Kłótnia

Tytuł tej księgi zamieniłabym na „Świątynia dumania”… Był taki czas kiedy w związku z pandemią od marca 2020 r. pozostaliście w domach. Nazwałam je roboczo „świątyniami dumania”, dlaczego? Myślę, że odpowiedzi jest wiele, dużo dumaliście w tym czasie i większość postanowiła przy dumaniu pozostać, nie werbalizując co ma do powiedzenia. Dodajmy jeszcze, że w tych czasach narodził się nowy skrót OBM – obecny bez mikrofonu, a do nadużywanych haseł należały:” Wyrzuciło mnie”, „Jestem, ale nie mogę mówić”, „Słychać mnie?” i kultowe wypowiadane w połowie lekcji: ”Dzień dobry. Ja już jestem, nie chciałem przeszkadzać. Przepraszam za spóźnienie”.

Księga VI: Zaścianek

Jak najbardziej fabuła tej księgi koresponduje z poprzednią. Zaścianek, czyli wszystko to co dochodziło w czasie zdalnego nauczania do naszych/waszych uszu zza ściany domowego zacisza…szczekający pies, ubijanie kotletów, płaczące młodsze rodzeństwo, czajnik z mocnym gwizdkiem, ulubiona muzyka czy efekty dźwiękowe supergry…

Księga VII: Rada

W tych trudnych okolicznościach pandemicznych musiała spotkać się rada – Rada Pedagogiczna, Rada Studniówkowa, Rada Niejednej Osiemnastki i zdecydować kiedy ma się odbyć zajazd.

Księga VIII: Zajazd

Zajazd to w dawnej Polsce: zajęcie siłą czyjejś posiadłości, współcześnie rozumieliśmy zajazd jako zajęcie świetlicy (posiadłość klasy 3 Cg) w celu odbycia niejednej konferencji, bądź w celu przeprowadzenia próbnych matur, napisania sprawdzianów czy zorganizowania wydarzeń artystycznych. Zajazd to także krytykowana praktyka zajechania komuś miejsca parkingowego uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie innym kierowcom, wiążąca się z wszystkim znanym komunikatem: „Przepraszam Państwa uczących kierowca samochodu o nr rejestracji itp…”.Trzecia definicja zajazdu, cytuję za Słownikiem PWN, brzmi: niewielki hotel przy ruchliwej drodze; w wolnym tłumaczeniu: miejsce, gdzie można zorganizować osiemnastkę, żeby „szlachta mogła się zabawić”.

Księga IX: Bitwa

Prawdziwe bitwy czekają Was od 4 maja 2022 r. Ta historia jeszcze się nie zaczęła…

Księga X: Emigracja. Jacek

Pierwsza część tytułu księgi X brzmi Emigracja. Myślę, że wielu z Was zna pojęcie emigracji wewnętrznej, niewtajemniczonym wyjaśniam: to stan ducha niektórych uczniów uczestniczących w danych lekcjach, bardziej ciałem niż w jakikolwiek inny sposób. Cechy charakterystyczne: rozkojarzenie, błądzenie wzrokiem na linii: okno-zegarek-okno-drzwi, cykliczne wzdychanie.

Druga część tytułu księgi X – Jacek. Jacek Soplica to kultowy bohater romantyczny. Jego życiorys skrywa wiele tajemnic. Skoro o tajemnicach mowa, to wielu z Was dało nam odkryć niejedną, np. nt. posiadanych umiejętności aktorskich: Patrycja Rosół, Martyna Kubik, Dominika Muszyńska, Aleksandra Smok, Aleksandra Jagiełka, Wiktoria Domagała, Michał Piotrowski, Tomasz Maciąg, Szymon Skwark, Mikołaj Sokołowski, Sebastian Musiał, Gabriela Jastrząb, Natalia Syguła, Karolina Ligawiec, Izabela Nowak, Monika Rozworska, Izabela Kućmierz, wokalnych: Patrycja Rosół, Przemysław Drdzeń, tanecznych: Izabela Nowak, plastycznych: Natalia Młyńska, informatycznych; Antoni Siółko, Dawid Darski, sportowych: Mikołaj Sokołowski, Tomasz Maciąg, Marcin Zielonka, Jakub Mirek i wielu, wielu innych.


Księga XI: Rok 2022

Zimą tego roku Podkomorzy vel Krzysztof Gajos ogłasza, że „poloneza czas zacząć”.

Księga XII: Kochajmy się!

Na kilka dni przed egzaminem dojrzałości rozpoczyna się ostatnia uczta, Wojski vel Krzysztof Drdzeń objaśnia jakie są procedury maturalne, wchodzą gospodarze klas przynoszą świadectwa ukończenia szkoły, wspominają z uczniami minione lata. Koleżanki i koledzy z klasy padają sobie w ramiona, powstają rozmaite zdjęcia, wzruszenie odbiera głos… Słychać tylko niekiedy te krótkie wyrazy: «Tak, tak, panie Gerwazy» — «Tak, tak, panie Protazy»…Drodzy Uczniowie!

Po księdze XII w epopei narodowej mamy jeszcze Epilog – należy on do Was, napiszcie go jak najlepiej. Życzymy Wam najlepszych wyników maturalnych, dobrych wyborów w życiu, satysfakcji, spełnienia marzeń i wiary w siebie!

Ewa Wesołowska

Joanna Uchto

Zdjęcia: Agnieszka Skoczeń, Amelia Żabicka

filmik: Amelia Żabicka