Powyższą tezę udowodnili uczniowie naszego liceum, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym przez Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Fizycznego, w kategorii: eksperyment. Mieli oni za zadanie przeprowadzić doświadczenie, którego celem było wyznaczenie prędkości dźwięku. Praca opierała się na dwóch kategoriach. Kategoria pierwsza zdefiniowana była przez drastyczne ograniczenia co do narzędzi, jakich użyć można było w eksperymencie. Dopuszczalny był jedynie stoper, ekierka, metrowy sznurek i pokrywki metalowe ( ale również naturalne urządzenia do wytwarzania dźwięków, w jakie wyposażone jest ciało człowieka)
Tu liczył się pomysł i oryginalność. W drugiej kategorii stawiano na wynik i precyzje pomiarów.

Uczniowie klasy I C ( Dominika Kania, Damian Szot, Mateusz Szymacha, Kamil Walczyński, Wojciech Półtorak) pod opieką Pani prof. Marty Pyci podjęli się tego wyzwania, a centrum doświadczalnym drużyny, nazwanej na potrzeby konkursu „Fizyczni maniacy”, był Park Miejski w Miechowie. (Park rozciąga się na długość 350 m, co wystarczyło by utworzyć miejsca pomiarowe dla wyznaczenia prędkości dźwięku, czyli 340 m/s) W celu wyznaczenia prędkości dźwięku potrzebne było
zmierzenie drogi (odległość między punktami pomiarowymi) i
czasu. Czas zmierzony został przy pomocy stopera a do wyznaczenia drogi użyli metody paralaksy i twierdzenia cosinusów. Po wielu próbach eksperyment udał się ! Oddana praca składała się z prezentacji multimedialnej, przedstawiającej dokładny opis pomysłu wraz ze zdjęciami i rysunkami oraz oddzielnego pliku z obliczeniami potrzebnymi do realizacji głównego celu – wyznaczenia prędkości dźwięku.
PRACA ZOSTAŁA DOCENIONA! Uczniowie klasy I C Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie zdobyli II miejsce w konkursie ogólnopolskim !
Pod koniec prezentacji nasi laureaci napisali : „Było nam bardzo miło wziąć udział w konkursie, nie tylko ze względu na fizykę, z którą wiążemy przyszłość, ale traktujemy to także jako wspaniałą okazję do poznania się i spędzania miłych chwil w swoim towarzystwie. Cieszymy się, że fizyka nie ogranicza się tylko do siedzenia w ławce i rozwiązywania zadań przy tablicy.”

Autor: