Czy zastanawiasz się co kryje za sobą plakat, który wisi na szkolnym korytarzu? Albo ten duży bilbord, który oglądasz za każdym razem, gdy przechadzasz się chodnikiem? Myśląc "sztuka" od razu wyobrażamy sobie obrazy wiszące w muzeach, galeriach sztuki, czy nawet te omawiane na lekcjach języka polskiego; jednak sztuka to nie tylko malarstwo. Pojęcie to zawiera w sobie także rzeźbę, muzykę, literaturę i wiele innych dziedzin, wymagających tylko odrobiny wyobraźni i chęci twórcy. Zaliczyć tu można również fotografię.
Robienie zdjęć może dla wielu wydawać się łatwe, przez co zakwalifikowanie tej umiejętności do kunsztów artystycznych jest szokujące. Piotr Kubic pokazuje, że jest ten wybór jednak jak najbardziej słuszny. Swoją pasją dzieli się z ogromną przyjemnością i sprawia, że nawet niezainteresowani stają się ciekawi. Na zorganizowanym przez Galerię "U Jaksy" spotkaniu autorskim prezentował jak wygląda praca w teatrze z perspektywy jednego z członków ekipy, czyli jego samego. Otwarcie przedstawił rzeczywistość poza kulisami i ukazał, jak wielu ludzi kryje się za zorganizowaniem spektaklu.
Artysta z pełną pasją opowiadał o swoich początkach w pracy z aparatem i w ekipie przygotowującej widowiska. Ciekawa była jego prośba do młodzieży skierowana zaraz na początku spotkania. Miała ona za zadanie wykonać jedno zdjęcie jego aparatem, podczas pokazu. Na koniec wszystkie zostały wyświetlone i omówione. To ćwiczenie pomogło odkryć kilka talentów, które szczególnie zostały pochwalone.
Z tego spotkania można wysnuć wiele wniosków. Pewne jest to, że robienie zdjęć to sztuka- sztuka chwytania i tworzenia historii. Tak jak z dziełem malarskim czy poetyckim – każdy może zinterpretować zdjęcie inaczej. Odbiorców można podzielić na inżynierów i artystów – jednak jak od wszystkich reguł, zdarzają się i wyjątki. Piotr Kubic – absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie, z wykształcenia inżynier, a z profesji fotograf, pokazał, że teatr nauczy cierpliwości i tego, że zawsze warto próbować. Nieważne, ile razy coś nie wyjdzie; spośród stu zdjęć z przygotowywanej tygodniami sesji, jedno tylko może zostać wykorzystane – tylko, a może aż?
Paula Rędziak kl. II "c"

Autor: