Moc i talent, czyli II miejsce Piotra Krawczyka w finale Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych

W sobotę, 6 kwietnia 2019 roku odbył się finał Turnieju Maszyn Wodnych. Do hali widowiskowo sportowej  GOSiR w Piasecznie przyjechały uczniowie z całej Polski, którzy w eliminacjach okręgowych konkursu uzyskali najlepsze wyniki. Wśród nich był również uczeń klasy Ic matematyczno-fizycznej Piotr Krawczyk. Zbudował on turbinę wodną, która w etapie okręgowym w Katowicach zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „moc”. Maszyny były testowane w specjalnym urządzeniu, w którym był zbiornik z wodą pracujący w obiegu zamkniętym. Woda pod ciśnieniem uderzała w łopatki turbiny, która  podnosiła ciężar 2,5kg na wysokość 2m. Fotokomórka mierzyła czas podnoszenia, im krótszy czas tym większa moc turbiny.

W finale turbina zbudowana przez Piotra Krawczyka uzyskała drugi czas w Polsce. Za swoje osiągnięcie reprezentant naszej szkoły otrzymał 750zł.

O tym, jak zadziała turbina decydowało wiele szczegółów konstrukcyjnych. Materiał, który powinien być jak najlżejszy, rozmieszczenie łopatek wykonanych z plastikowych łyżeczek, odpowiednia średnica i miejsce zamontowania dyszy, wytrzymałość wszystkich elementów, jak najmniejsze siły oporu ruchu uzyskane dzięki odpowiednim łożyskom i wiele innych szczegółów. Aby wykonać taką turbinę trzeba umieć posłużyć się odpowiednimi narzędziami, odczytać rysunek techniczny, zadbać o staranność i dokładność  i włożyć trochę serca wykonanie. Ogromne gratulacje Piotrek!

Dla każdego nauczyciela i również dla mnie jest wielką radością pracować z utalentowanymi, młodymi ludźmi oraz cieszyć się z ich sukcesów.