99

W dniach od 19 do 25 września mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole uczniów z Olimpia-Morata-Gymnasium w Schweinfurcie, miasteczka położonego w Bawarii w Niemczech. Grupa była pod opieką dwóch nauczycielek – prowadzącej z nami wymianę Heike Hartmann i v-ce dyrektorki szkoły Chistiny Höger.  Był to niezwykły tydzień pełen wymiany kulturowej, poszerzania horyzontów i nawiązania trwałych przyjaźni.

Podczas pobytu nasi zachodni goście brali udział w lekcjach, co pozwoliło im poznać polski system edukacji i było cenną okazją do wymiany doświadczeń. Uczeń klasy 4D Maciej Kmera oraz uczennica klasy 4b Julia Podyma przygotowali interesującą prezentację w języku niemieckim, aby przybliżyć piękno naszego regionu.

Uczestnicy wymiany udali się z wizytą do Starostwa Powiatowego, gdzie zostali miło powitani przez Pana Starostę. Odwiedzili Galerię u Jaksy, Dom Pracy Twórczej Żechowskiego, Dworek „Zacisze” oraz Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie, co było szansą na czerpanie przyjemności z piękna sztuki oraz formą edukacji kulturowej. Nie zabrakło również wizyt w tak znanych miejscach jak Kraków, Oświęcim czy Wieliczka.

Wspólny grill oraz czas spędzony z rodzinami uczniów goszczących, był okazją do zacieśnienia kontaktów, bliższego poznania naszej tradycji i przełamywania stereotypów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wymiany za zaangażowanie, dyrekcji i nauczycielom za organizację tego niezapomnianego tygodnia. Szczególne podziękowania należą się pani Urszuli Zalasińskiej-Curyło, z której to inicjatywy powstała już długoletnia współpraca z Olympia-Morata-Gymnasium w Schweinfurcie.

Mamy nadzieję, że ta wymiana będzie dla naszych uczniów początkiem międzynarodowej przygody, bowiem już w kwietniu to my będziemy goszczeni u naszych zachodnich sąsiadów.

A oto kilka wzruszających wspomnień naszych wychowanków:

„… na początku język plątał mi się strasznie, trzeba było się od razu przestawić na angielski, niemiecki…”

„Przez ten tydzień dowiedziałam się, że tak naprawdę nic nas nie ogranicza, a znajomości i przyjaźnie międzynarodowe nie są tak nierealne, jak mi się wcześniej wydawało.”

„Był to dla mnie niezwykły tydzień, który pozostanie jako jedno z najlepszych wspomnień licealnych lat.”

„Wymiana była naprawdę niesamowitym doświadczeniem, ponieważ na początku korespondowaliśmy przez Internet i nikt nie wiedział do końca jak to się potoczy, czy na pewno się dogadamy.”

„Wymiana była na pewno dużym wyzwaniem w niektórych momentach.”

„Tydzień, w którym gościliśmy naszych zagranicznych gości był bardzo intensywny, cały pełen fantastycznych wrażeń. Nie było mowy o nudzie.”

„Co zaskakujące wymiana świetnie ćwiczyła nie tylko angielski i niemiecki, ale również kreatywność w posługiwaniu się językiem – jeśli nie wiedziałam jak dosłownie przetłumaczyć jakieś wyrażenie to musiałam je zaprezentować w sposób opisowy…”

„Udział w wymianie był znakomitą decyzją i niesamowitą, wartościową przygodą, którą będę pamiętać na długo. Z niecierpliwością czekam dalszą na część w kwietniu.”

Barbara Włodarczyk

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
yyy
5555
108
44
56
57
58
200