WhatsApp Image 2024 04 18 at 09.31.51 (2)

W dniach od 8.04 do 14.04. uczniowie klas II i III udali się z opiekunami Panią Urszulą Zalasińską- Curyło oraz Panią Barbarą Włodarczyk z wizytą do szkoły Olympia-Morata-Gymnasium w Schweinfurcie. Podróż przebiegała wieloetapowo i odbyła się różnymi środkami lokomocji, także samolotem, co wywołało u niektórych dreszczyk emocji. Na miejscu ciepło przyjęła nas dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie niemieckiej szkoły. Podczas pobytu mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach, porównywać systemy edukacyjne Polski i Niemiec oraz zgłębiać zwyczaje naszych sąsiadów, którzy gościli nas w swoich domach.

Przygotowany przez nauczycieli Heike Hartmann i Christinę Höger program wymiany był niezwykle atrakcyjny. Zwiedziliśmy Schweinfurt, a następnie spotkaliśmy się z burmistrzem Sebastianem Remele. Serdecznie nas powitał i wyraził wdzięczność Pani Urszuli Zalasińskiej-Curyło, nauczycielce języka niemieckiego z naszej szkoły, za długoletnią współpracę. Podkreślając liczne zalety wymiany, pan burmistrz gorąco zalecił kontynuację tego przedsięwzięcia. Jego wsparcie i entuzjazm stanowią dodatkową motywację dla naszej szkoły, aby kontynuować naszą edukacyjną współpracę z Olympia-Morata-Gymnasium.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Würzburga, z jego malowniczymi winnicami, kościołami i barokową rezydencją biskupią. W Weimarze zagłębiliśmy się w bogatą historię kulturową miasta, odwiedzając domy Goethego i Schillera oraz bibliotekę księżnej Anny Amalii z XVII wieku. Miasto to było niegdyś domem znanych filozofów, poetów i kompozytorów. Ostatnim etapem naszej podróży było urokliwe miasteczko Rothenburg ob der Tauber, znane z charakterystycznej architektury w stylu kratowym, wąskich uliczek i zabytkowych budynków.

Na zakończenie wymiany uczniowie naszej szkoły partnerskiej wraz z ich rodzicami zorganizowali spotkanie, podczas którego mogliśmy podzielić się naszymi wrażeniami. Wymiana ta ponownie dowiodła, jak bardzo uczniowie się zintegrowali, nawiązując trwałe relacje i przyjaźnie. Według uczestników, te więzi będą kontynuowane.

Dla nas, nauczycieli, to było niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło nam nie tylko rozwijać własne umiejętności, ale także nawiązać trwałe przyjaźnie z nauczycielami z Niemiec.

Poniżej znajdują się wspomnienia naszych uczniów, które mogą stanowić zachętę dla innych do uczestnictwa w przyszłych wymianach, które pragniemy zorganizować.

„Bardzo się cieszę że miałam okazję uczestniczyć w wymianie, ponieważ oprócz nowych znajomości mam mnóstwo wspomnień. Z moją Niemką powiedziałyśmy sobie “do zobaczenia” więc to nie koniec tej znajomości.”

„Mieliśmy okazję poznać codzienne życie w rodzinach niemieckich, ich kulturę,  zwyczaje oraz  dostrzec podobieństwa i różnice w edukacji i innych sferach życia. Niby się mówi,  że Niemcy są  blisko Polski a jednak można dostrzec różnice, których by się nie dało dostrzec zwiedzając ten kraj tylko turystycznie. Jestem bardzo zadowolona z wymiany bo mogłam poznać życzliwych ludzi i poszerzyć moje zdolności językowe.”

„Szczególnie ważna dla mnie oczywiście była relacja z dziewczyną, u której mieszkałam. Taka znajomość jest dość nietypowa, bo tez nietypowo się zaczyna – właśnie od współlokatorowania. Razem gotowałyśmy i sprzątałyśmy, a to raczej nietypowe aktywności jak na początek. Mam nadzieję, że pomimo dystansu zdołamy utrzymać kontakt, bo to naprawdę świetna koleżanka.

To był cudownie spędzony czas. Przywiozłam z tego wyjazdu fantastyczne wspomnienia, które zostaną ze mną na długo.”

„Razem z Maxi znalazłyśmy wspólny język, dzięki któremu rozmawiałyśmy na wiele tematów. Próbowałam nauczyć ją kilku łamańców językowych ale niezbyt jej to wychodziło. Uczestnicząc w wymianie miałam możliwość podszkolenia języka angielskiego, nawiązałam nowe znajomości oraz poznałam inną kulturę, która okazała się bardzo interesująca i odbiegająca od naszej.”

„Tydzień spędzony na wymianie w Niemczech zdecydowanie pozostanie w mojej pamięci na zawsze jako jeden z najlepszych tygodni w moim życiu. (…) Wymiana była niezwykłym doświadczeniem i z chęcią przeżyłabym ten tydzień jeszcze raz.”