„Spotkania w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią" to organizowany od 2006 roku cykl kilkunastu wykładów przeznaczonych przede wszystkim dla licealistów, w trakcie którego pracownicy naukowi WBBiB Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentują zagadnienia z dziedziny współczesnej biochemii, biofizyki oraz biotechnologii. Prelekcje odbywają się w październiku i listopadzie, a uczniowie naszej szkoły chętnie w nich uczestniczą.
Także w tym roku, młodzież zainteresowana biologią i chemią zdecydowała się wyruszyć do Krakowa. Wybraliśmy wykłady: "Biopaliwo przyszłości, czyli jak produkować wodór używając mikroorganizmów", oraz "Szczepionki przeciwnowotworowe". W trakcie zajęć uzyskaliśmy odpowiedzi na szereg ważnych pytań: Jak świat może sobie radzić z rosnącym zapotrzebowaniem na energię? Czy każde biopaliwo jest przyjazne dla środowiska i człowieka? Czy uda się nam naśladować/modyfikować mikroorganizmy, aby produkować wodór na dużą skalę? Czym charakteryzują się komórki rakowe i jak oddziałują z układem odpornościowym? Czy do zapobiegania powstawania nowotworów oraz do walki z rakiem można wykorzystać szczepionki?
Trudne dla ucznia problemy przedstawione zostały w przystępny i interesujący sposób. Były także ciekawostki, informacje o najnowszych odkryciach z zakresu biologii molekularnej.

Autor: