Nadchodzące wydarzenia

Zdawalność matury
w roku 2017:
95%

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie

DOBRE IMIĘ NASZEJ SZKOŁY - IMIĘ TADEUSZA KOŚCIUSZKI

Napoleon nazwał go „bohaterem północy”, caryca Katarzyna „bestią”, George Byron w wierszu „The Age of Bronze” napisał: „Kościuszko – to dźwięk, który przeraża ucho tyrana”. Dla nas Kościuszko – to dźwięk, który kojarzy się także z miejscem nauki i pracy. W związku z 200. rocznicą śmierci tego wielkiego Polaka uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Skoczeń, Ewy Wesołowskiej, Joanny Uchto, Przemysława Skocznia, przygotowali spektakl, w którym zaprezentowali kilka scen z życia Patrona Szkoły. Inscenizacja była poprzedzoną sondą (w postaci krótkiego filmiku w reż. Laury Strycharz z kl. 3c), uczniowie naszej szkoły odpowiadali w niej na pytanie: Czego chcieliby się dowiedzieć na temat życia Tadeusza Kościuszki. Dzięki odbytej „podróży w czasie” żadne pytanie nie zostało pozostawione bez odpowiedzi. „O sobie samym do potomności” opowiadał Filip Mikołajczyk vel Tadeusz Kościuszko (uczeń z kl. 1a). Następnie losy naszego bohatera narodowego wspominali kolejno: strażnik ze Szkoły Rycerskiej (Maksymilian Gil – z kl. 1a), narzeczona Ludwika Sosnowska (Julia Mrówka – z kl. 1b), gen. Jerzy Waszyngton (Tomasz Florek z kl. 1a), król Polski St. August Poniatowski ( Kamil Kupczyk z kl. 1b), mieszczka krakowska (Karolina Szaleniec z kl. 2b), Wojciech Bartosz (Eryk Grądkiewicz z kl. 2b), gen. Karol Sierakowski (Kamil Nawrot z kl. 1a), car Paweł I (Szymon Rolka z kl. 1a), Thomas Jefferson (Dominik Grządziel z kl. 1a). Zaproszonych, wyżej wymienionych gości anonsował Ordynans – Szymon Madej z kl. 1d. Ponadto dostarczył on także wrażeń wokalnych wyśpiewując kolejne strofy niezwykle wymagającego utworu autorstwa Jacka Kaczmarskiego pt. „Ostatnia mapa Polski”. Oprócz tego utworu na liście muzycznej znalazły się także piosenki: „Dalej chłopcy, dalej żywo…” i „Bartoszu, Bartoszu” w wykonaniu uczniów kl. 1d : Adriana Dońca, Damiana Grzywny, Kamila Pigulaka, Marcina Słoty, Igora Szarka, Jakuba Szredera przy akompaniamencie Mateusza Wawrzenia z kl. 2d. Innym razem w tle usłyszeć można było dźwięki gitar (duet Justyny Smagały z kl. 2 b i Jakuba Szredera) i pięknego poloneza M.K. Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” w wykonaniu Oliwii Oleksy z kl. 1a. Oprawą wydarzenia zajęła się Agnieszka Piekarska z kl. 1 b. Kostiumologiem została p. Joanna Jastrząb. Wczorajszym wydarzeniem kończymy Rok Obchodów Kościuszkowskich w naszej szkole (do tej pory miały miejsce takie wydarzenia jak: Lekcja Historii w Pałacu Prezydenckim, Zlot szkół im. Tadeusza Kościuszki, gra terenowa „Śladami Tadeusza Kościuszki w Krakowie”, uroczysta Msza Święta w Katedrze Wawelskiej z udziałem Prezydenta RP, Piknik Integracyjny dla klas pierwszych naszego LO na polach racławickich, wyjazd do Wrocławia i zwiedzanie Panoramy Racławickiej). Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym. Miejmy nadzieję, że wczoraj Tadeusz Kościuszko został na nowo odkryty. Relacja zdjęciowa: Agnieszka Skoczeń


Ewa Wesołowska • 9 Grudnia 2017 r.


WERSJA BETA