DO
DO

Spore wyzwanie czeka uczniów, którzy już niedługo skończą naukę w gimnazjum czy w szkole podstawowej i będą musieli wybrać szkołę średnią, a także kierunek dalszego kształcenia. Bardzo dobrym sposobem na to, aby dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat danej placówki są tak zwane “Dni Otwarte”.

W środę (24.04) i czwartek (25.04) odbyły się one w naszym Liceum. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Miechowa i okolic mogli obejrzeć szkołę, zapoznać się z ofertą edukacyjną i kierunkami kształcenia, dowiedzieć wielu ciekawych, przydatnych informacji.


Nasi goście po przybyciu do liceum zostali zarejestrowani i przydzieleni do odpowiednich grup. Następnie wysłuchali informacji, które przedstawili panowie Dyrektorzy. Obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej Szkoły i przedstawicieli Samorządu Szkolnego. Wreszcie podopieczni prof. Łukasza Gumuli zaprezentowali swoje umiejętności karate.


Po tym pokazie ósmoklasiści i gimnazjaliści, oprowadzani przez życzliwych i pomocnych harcerzy, oglądali w kolejnych salach lekcyjnych pokazy przedmiotowe i inne atrakcje. Można było sprawdzić swoje umiejętności matematyczne rozwiązując zagadki i rebusy oraz pogłówkować nad oryginalną wersją gry „kółko i krzyżyk”. Nie zabrakło zadań sprawdzających predyspozycje młodych przedsiębiorców, którzy potrafiliby sobie poradzić z różnymi problemami w każdym czasie i miejscu… nawet na księżycu.


Zadbaliśmy także o doskonalenie umiejętności językowych. Konwersacje w języku włoskim i angielskim, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, quizów, łamańce językowe, degustacja zagranicznych specjałów (np. kanapeczek z sosem pesto i bazylią) sprawiły, że było naprawdę światowo.


W sali 62 miała miejsce projekcja filmów dotyczących wyjazdów zagranicznych, w których co roku uczestniczą uczniowie naszej Szkoły.


Młodzież brała udział w elektryzującym pokazie doświadczeń fizycznych, poznawała tajniki chemii. Oglądano doświadczenia w obrębie związków miedzi i chromu.

W pracowni biologicznej uczniowie klasy II a przeprowadzili izolację DNA z owocu kiwi. Przedstawili jak działa katalaza oraz jakie są skutki potraktowania enzymu wysoką temperaturą. Uczniowie odwiedzający naszą szkołę mieli także możliwość przyżyciowej obserwacji drobnych organizmów wodnych. Widzieli powiększone ok. 400 razy jednokomórkowe eugleny, orzęski, ale także spokrewnione z glistą ludzką nicienie saprofagiczne. Pod lupkami mogli obserwować poruszające się niewielkie skorupiaki: ośliczki oraz oczlika. Były także ciekawostki i pytania, dotyczące prezentowanej tematyki.


Osoby o zainteresowaniach humanistycznych mogły wziąć udział w konkursach polonistycznych (np. „Jak dobrze znasz lektury?’, „Sprawdź się literacko”, „Rozrywki umysłowe”) jak i tych z zakresu wiedzy o kulturze. Kultura, literatura zarówno w wersji papierowej jak i filmowej były rekomendowane w szkolnej bibliotece, goście mieli okazję m.in. oglądać różne filmiki promujące czytelnictwo w reżyserii naszych uczniów.


W sali geograficznej miała miejsce prezentacja minerałów i skamieniałości  z różnych epok geologicznych oraz fauny morskiej z różnych części świata.

Licealiści zaprezentowali swoje umiejętności sportowe przy zachowaniu wszystkich zasad fair play. Zawodnicy mogli liczyć na żywy doping publiczności.


W czasie „dni otwartych” odwiedzający LO mieli szansę udzielić odpowiedzi na pytania zadawane przez redaktorkę szkolnej gazetki.

Z przeprowadzonych wywiadów wynika, że Wasze wrażenia z pobytu w nowym miejscu są pozytywne…

Zapraszamy do naszej Szkoły.