mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

WYJĄTKOWY DZIEŃ  NAUCZYCIELA…

Pokrowiec – słowo, które posiada przynajmniej 60 synonimów w „Słowniku synonimów”. Niektóre z nich to: osłona, futerał, ochraniacz, płaszcz, przykrycie, obudowa, derka. Chroni, pokrywa, otula…czy tylko przedmioty?           

W swoim wierszu pt. „Wspomnienia” Adam Zagajewski poleca: „Odwiedzaj swoje wspomnienia,/Uszyj dla niech płócienne pokrowce./Odsłoń okna i otwórz powietrze”. Te słowa poety zmotywowały naszą społeczność szkolną do działania …w wyniku czego  w czwartkowe przedpołudnie, 14 października, w budynku  Liceum, doszło do wyjątkowego spotkania (spotkania po latach, szczególnie tych ostatnich, trudnych, pod znakiem pandemii)…

Gościliśmy  emerytowanych nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz Starostwa Powiatowego w Miechowie. Postanowiliśmy się spotkać, by powspominać dawne czasy. W  dryfowaniu po wodach „morza pamięci” nieocenione okazały się: szuflady ze zdjęciami, szkolne kroniki, anegdoty, liczne opowieści. Były życzenia i dobra muzyka. Młodzież przygotowała program artystyczny, dzięki któremu dowiedzieliśmy się m.in.  co czeka nas w przyszłości, czy też po czym poznać nauczyciela danego przedmiotu… Nie zabrakło wzruszeń, długich rozmów, śmiesznych historii. Na wszystko wreszcie był …dobry czas!

Po tym szczególnym spotkaniu, po raz kolejny można było uświadomić sobie, iż Neil Gaiman miał wiele racji mówiąc: „Różni ludzie inaczej pamiętają różne rzeczy, nie znajdziesz dwóch osób, które zapamiętałyby coś tak samo, nieważne, były tam czy nie. Choćbyście nawet stali obok siebie, równie dobrze moglibyście znaleźć się na różnych kontynentach”.

Życzymy sobie i Wam żebyśmy częściej „odsłaniali okna, otwierali powietrze i odwiedzali wspomnienia”!!!

Ewa Wesołowska

Zdjęcia: Agnieszka Skoczeń, Marta Pycia