Do Wigilii Bożego Narodzenia nawiązuje wiele dzieł kultury. Jednym z nich jest opowiadanie Charlesa Dickensa – znana wszystkim „Opowieść wigilijna”. Główny bohater, skąpiec Ebenezer przechodzi przemianę wewnętrzną, zmienia swój światopogląd pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt Przyszłych. Uczniowie z klasy 2 b: Kamila Krysa, Kinga Nocoń, Oliwia Dziura i Oskar Barański napisali własną wersję współczesnej opowieści wigilijnej (o wyjątkowym tytule „Sztuka mięsa”) i wystawili ją na scenie CKiS w Miechowie.

Zaprosili widzów do podróży w głąb siebie, do czasów minionych i czasów współczesnych. Na scenie pojawił się tajemniczy gość – Krampus. Postać wywodząca się z austriacko-bawarskiego folkloru alpejskiego, pół koza, pół demon. W trakcie Świąt Bożego Narodzenia karał dzieci, które źle się zachowywały przez cały rok, w przeciwieństwie do Świętego Mikołaja, który nagradzał dzieci za dobre zachowanie.

Krampus przybywa do rodzinnego domu Stasia, pokazuje mu smutne sceny wzięte z życia (żeby nie powiedzieć z piekła rodem) jego najbliższych i prowokuje chłopca do poszukania odpowiedzi na następujące pytania: co jest dobrem w naszym świecie, co jest prawdą, co fałszem, co tylko grą? nad czym warto się zastanowić? Chłopiec doświadcza skrajnych emocji, trwa nieustanna walka dobra ze złem. Oglądamy dwa plany: świat domowników, który tworzą: Matka – Oliwia Dziura, Ojciec – Julian Hołys, Staś – Kinga Nocoń, Aleks- Izabela Bielawska, Ciotka – Oskar Barański, świat metafizyczny: Krampus – Kamila Krysa, Diabeł – Bartosz Przeździk. Mogłoby się wydawać, że łącznikiem między tymi planami będzie postać Bezdomnego – w tej roli Michał Węgrzynowicz – ale niestety tak nie jest…Rozgrywa się bitwa na słowa i dźwięki. I chociaż to nie dramat antyczny – a sztuka współczesna nie może obyć się bez udziału chóru. Zespół w składzie: Natalia Kaleta, Anna Bałazy, Oliwia Migdał, Joanna Gajos, Oliwia Darska, Julia Lenart, Gabriela Paschek, Maria Wspaniała, Magdalena Kluszczyńska, Grzegorz Kaletka podbija atmosferę pięknymi utworami w wyjątkowej aranżacji muzycznej i oprawie muzycznej Macieja Kmery. „Jest taki dzień”, „Kolęda dla nieobecnych”, zwłaszcza słowa:

„Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat

Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole

Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas

I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole”

brzmią ze sceny szczególnie wymownie. Wreszcie, gdy milkną wszystkie głosy… jest czas na CISZĘ i „z kąta, z ust brata, płynie kolęda na okarynie: Lulajże Jezuniu”.

Napisy końcowe:

Narrator: Alicja Mróz

Młodzież przygotowywała się pod kierunkiem: Agnieszki Burzyńskiej, Joanny Uchto, Ewy Wesołowskiej

Za nagłośnienie, pomoc i wszelkie sugestie dziękujemy panu Zbigniewowi Kormanowi, za dekorację sceny i wsparcie rekwizytowe podziękowania dla pani Edyty Midro.

Zdjęcia, relacja filmowa: Zuzanna Rosół, Agnieszka Skoczeń

tekst: Ewa Wesołowska

3 5
4 5
6 3
7 4
8 4
9 4
10 3
12 3
13 2
15 2
18 2
20 2
22 1
b 1
bbbbb
bbbbbbbbb

ccc
d 1
dddd
e 1
fff
fg
ggggg
hhhh
hhhhhh
j
nnnnn
vvv
xxxx