22

Chociaż koniec roku zbliża się wielkimi krokami, my świętowaliśmy dzisiaj wielkie otwarcie nowoczesnej pracowni chemicznej, którą udało się uruchomić dzięki dofinansowaniu starostwa – całość zadania kosztowała 42 tys. zł.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: wicestarosta Paweł Osikowski, skarbnik rady rodziców Marta Nowakowska, przedstawiciel rady rodziców Grzegorz Uchto, rzecznik prasowy starostwa Krzysztof Capiga, nauczyciele i uczniowie naszego liceum. Uroczystość rozpoczął pan dyrektor Krzysztof Gajos, który mówił o tym jak ważna była potrzeba gruntownej  modernizacji pracowni, by podnieść jakość nauczania i móc stale angażować uczniów w zdobywanie wiedzy na drodze przeprowadzanych doświadczeń. Następnie uczniowie z klasy 1e zaprosili na część artystyczną pod hasłem „Powrót Marii Skłodowskiej-Curie”. Byliśmy świadkami niecodziennego zdarzenia, otóż: Maria Skłodowska-Curie (w tej roli Zuzanna Dziewońska) przeniosła się do czasów współczesnych przy pomocy wehikułu czasu, który uległ usterce. W związku z jej zasługami postanowiono przydzielić noblistce zespoły naukowców,  które miały pomóc przy naprawie maszyny. Kobieta stwierdziła, że sama chce ocenić umiejętności badaczy. Oglądała doświadczenia, takie jak: chemiczny ogród, chemiczna lokomotywa czy chemiczny wulkan, które prezentowali: Joanna Gajos, Natalia Wojtoń, Kinga Boruta, Weronika Bogacz, Lena Siudak, Daria Misiak, Kamila Kolasa i Bartosz Waligóra. Podróżniczka była pod wrażeniem wiedzy naukowców i stwierdziła, że nigdzie nie wraca… tym bardziej, że jeden z włodarzy miasta zapewnił, że będzie miała się gdzie zatrzymać i może zostać honorową obywatelką miasta. Powody do pozostania w realiach XXI w. były jeszcze  inne – noblistka w jednym z naukowców, rozpoznała swojego przyjaciela Alberta Einsteina – w tej roli Marcel Marzec, mogła się cieszyć obecnością asystenta – Antoni Jędrzejewski i miała wydrukowaną kartę pobytu, o co zadbał pracownik bazy danych – Alan Uchto. Myślę, że nie bez znaczenia było także to, że mamy w Miechowie imponującą trasę ścieżek rowerowych, a pani Maria jest wyjątkową entuzjastką jednośladów. Uroczystość zakończyła krótkim wystąpieniem nauczycielka chemii Paulina Kucharzyk, która zaprosiła do obejrzenia zaplecza pracowni chemicznej. Goście otrzymali świecie zapachowe, przygotowywane wcześniej na lekcjach chemii przez uczniów naszego liceum.

Kamila Kolasa i Natalia Wojtoń napisały scenariusz wydarzenia. Korekty dokonały Ewa Wesołowska i Paulina Kucharzyk. Młodzież przygotowywała się pod kierunkiem tych nauczycielek.

tekst: Ewa Wesołowska

zdjęcia: Zuzanna Rosół

film: Daniel Rumiantsew, Bartosz Kubacki

1 1
2 1
4 1
5 1
6 1
7 1
8 1
9
10
12
14
15
16
23
44
133
c 1