Znacie te pytania: „Gdzie na wycieczkę w odległości max 30 min. samochodem od Miechowa?”, „Czy oprócz Ojcowa są niedaleko fajne trasy na spacer z dziećmi?”, „Gdzie można pospacerować w czasie majówki?”. Podobne pytania zalewają miechowskie grupy na portalach społecznościowych. Co gorsza, wśród odpowiedzi ciężko znaleźć ciekawe porady, czy wskazówki. Czy naprawdę okolice Miechowa są tak nieatrakcyjne? Może nieprzystosowane do turystyki i rekreacji? Postanowiliśmy to sprawdzić, angażując grupę miechowskiej młodzieży. Tak powstał projekt realizowany przez Stowarzyszenie „eLO” przy współpracy naszej szkoły „Moje krajobrazy – prezentacja atrakcji Powiatu Miechowskiego” finansowany przez Powiat Miechowski. Szczególne podziękowanie kierujemy do Nadleśnictwa Miechów. Miechowscy leśnicy oprowadzili nas po najciekawszych terenach, opowiadając o skarbach przyrody.
Miejsca, które odwiedziliśmy – zachwycają i kuszą, żeby wracać do nich o różnych porach roku.


Stawy w Książu Wielkim

Na mapie zaznaczono kolonię czapli siwej.
cel: trasa wokół stawów w Książu Wielkim
czas dojazdu od Miechowa: 20 min.
trasa odpowiednia na spacer z dziećmi: tak
uwagi: teren bogaty w siedliska ptaków, warto zabrać lornetkę
Naszym pierwszym celem były stawy hodowlane w Książu Wielkim. Nie mieliśmy wielkich oczekiwań – cóż urokliwego może być w hodowli ryb. I tu się myliliśmy. Okazuje się, że hodowcy karmiąc ryby, przyciągają na te tereny ptactwo. Na szczęście mieliśmy ze sobą lornetki (wsparcie nadleśnictwa Miechów). Perkozy czubate, bocian biały i czarny, łyski, mewy, a nawet bielik mają tu swoje siedliska. W czasie naszej krótkiej wycieczki zaobserwowaliśmy powietrzną bitwę bielika i mew! Warty uwagi jest fakt, że nad stawami w Książu Wielkim można znaleźć kolonie czapli siwej.
Na teren stawów hodowlanych nie można wejść bez zezwolenia, jednak spacer wokół jest równie atrakcyjny. Można podjechać obok zamku Mirów i zaparkować na ulicy W. Witosa. Powyżej proponowana mapka z trasą.


„Chrusty” i rezerwat przyrody „Kwiatówka”

Na mapie zaznaczono polanę piknikową (altana, miejsce na ognisko)
cel: rezerwat przyrody „Kwiatówka”
czas dojazdu od Miechowa: 25 min.
trasa odpowiednia na spacer z dziećmi: tak
uwagi: trasa w lesie, główny trakt to ścieżka asfaltowa
„Chrusty” to potoczna nazwa lasu znajdującego się nieco za Książem Wielkim (od strony Miechowa). Jadąc do niego przez wieś Głogowiany – Stara Wieś można przejść trasę, którą zaprezentowaliśmy na mapie. Przejście zajęło nam 2 godziny spacerowym tempem. Można jednak wycieczkę rozpocząć od drugiej strony lasu, podjeżdżając od strony trasy S7.
Pierwsze, na co zwróciliśmy uwagę to trasa. Przez cale „Chrusty” przebiega asfaltowa ścieżka, dzięki której jest to idealne miejsce na wycieczkę rowerową, czy spacer rodziców z dzieckiem w wózeczku. Trasa przebiega obok dwóch rezerwatów przyrody „Dół koło Książa Wielkiego” oraz „Kwiatówka”. My postanowiliśmy skręcić nieco w leśne ścieżki i przejść trasę wokół rezerwatów. Największym zaskoczeniem były dwie łanie jelenia, które przebiegły nam drogę (potwierdziliśmy tą informację u miechowskich leśników – jelenie pojawiają się na tym terenie). Była to niespodzianka, jednak główną, czekającą wszystkich odwiedzających atrakcją jest piękna flora. Wiosną można cieszyć oko, podziwiając połacie pierwiosnka lekarskiego, konwalijkę dwulistną, zawilca, lilię złotogłów, pięknie kwitnącą dąbrówkę rozłogową oraz wawrzynka wilczełyko.


Rezerwat przyrody „Biała Góra”

Na mapie zaznaczono teren wypasu owiec
cel: murawy kserotermiczne
czas dojazdu od Miechowa: 20 min.
trasa odpowiednia na spacer z dziećmi: tak, dla dzieci starszych. Nie da się przejechać wózeczkiem.
uwagi: w okresie lipiec – wrzesień można natrafić na wypas owiec. W połowie maja kwitną tu storczyki.
Biała Góra to najwyższe wzniesienie na terenie powiatu miechowskiego. Najłatwiej trafić tu przejeżdżając obok stacji kolejowej Tunel oraz miejscowość Rędziny Uniejów. Miejsce polecamy miłośnikom spacerów leśnych, ponieważ rezerwat otoczony jest kompleksem leśnym. Sam rezerwat leży na zboczu lasu. Charakteryzuje się murawami kserotermicznymi, na których w połowie maja można podziwiać kwitnące storczyki, a w okresie letnim leśnicy prowadzą wypas owiec. Na kwitnących zboczach można podziwiać zawilce wielkokwiatowe, szałwię łąkową, krzyżownicę czubatą, szczodrzeńca rozesłanego oraz rzadkie okazy storczyka kukawki.


Rezerwat przyrody „Złota Góra”

cel: spacer po lesie
czas dojazdu od Miechowa: 10 min.
trasa odpowiednia na spacer z dziećmi: tak, dla dzieci starszych. Nie da się przejechać wózeczkiem (trasa szutrowa przez las).
uwagi: dobra trasa do biegania, główną trasą przez las można przejechać na rowerze.
Rezerwat „Złota Góra” obejmuje murawy kserotermiczne. My jednak poza samym rezerwatem polecamy spacer po lesie Jaksickim, którego runo początkiem kwietnia rozkwita zawilcem okazałym i miodunką. Przez cały las rozciąga się trasa szutrowa, umożliwiająca wędrówkę niemal w każdą pogodę. Wytrwałym wędrowcom polecamy skręcić w leśne ścieki prowadzące przez urokliwe wąwozy, w których nie trudno znaleźć lisią norę. Przy odrobinie szczęścia można spotkać zaskrońca.

zdjęcia: Kacper Kwinta, Kacper Micał i Pani Marta Pycia